SANTA NEBO JEŽÍŠEK? HLAVNĚ, ŽE PŘINESE DÁRKY!

SANTA NEBO JEŽÍŠEK? HLAVNĚ, ŽE PŘINESE DÁRKY!

 

I v dnešní době se o Vánocích střetávají dva světy. Ten, který je nám bližší - s Ježíškem, a ten druhý, kterým nás komerční trh bombarduje každoročně už od října - svět Santa Clause. Ale co děti? Nemají v tom hokej?

 


Vzpomenete si ještě na své dětství, kdy jste bezmezně věřili tomu, že dárky nosí Ježíšek? A jak jste rostli, začalo vám to vrtat v hlavě - Ježíšek je přece malé miminko, jak může přinést tolik dárků? Vždyť je neunese? A aby toho nebylo málo, obchody se začaly plnit obrázky buclatého dědouška s bílým plnovousem a červeným kabátkem. V zahraničních filmech se objevily sáně tažené statnými soby a zatímco spřežení čekalo na střeše každého domu, svérázný Santa Claus se spustil komínem a pod stromeček každé rodině nadělil hromadu dárků. Troufám si říct, že jakkoliv máme uvědomělé a hluboce myslící potomky, zajímá je na Vánocích zpravidla to jediné - DÁRKY. V konečném důsledku tak možná mají mírný chaos v tom, kdo jim je tedy nosí, ale výsledek přece mluví za vše! Pod stromečkem vážně něco je! Díky Ježíšku, díky Santo, díky “mámo a táto”, že jste nechali otevřené okno….máme dárky!!!

 

JAKÝ JE VLASTNĚ PŮVOD TRADIČNÍCH VÁNOC?

Zajímavé ale je, že samotná tradice obdarovávání na Vánoce vlastně není zase tak stará. Přestože se nám zdá logické, že jsou tyto svátky pevně spojeny s narozením Ježíše Krista a dary, které mu poutníci nesli, není tomu tak. Slovo Vánoce má původ ve staroněmeckém výrazu „den wihem Nachten“, což ve volném překladu znamená posvátné noci nebo svaté noci, tedy dny a noci spojené se slunovratem. Pojmenování Vánoc tak vzniklo už v době před křesťanstvím, postupně se tento výraz změnil na Weihnachten a v českém jazyce na Vánoce.

 

V dřívějších dobách byl slunovrat velmi důležitý. Okolo 21. prosince se začal prodlužovat den a zkracovat noc, přibývalo světlo a teplo, a to byl to velký důvod k oslavě. Křesťanská církev se snažila tyto pohanské zvyky zrušit, ale ty už byly mezi lidmi hluboce zakořeněné. Křesťané proto využili této tradice k šíření své víry a spojili tyto svátky s oslavami narození Ježíše Krista. Ty se staly pevnou součástí tradic všech křesťanských národů až od 16. století

 

COCA COLA SANTA

To milý pán Santa Claus se takovou historií pochlubit nemůže. Jde totiž prakticky o zcela vymyšlenou postavu, kterou mohutně zpropagovala společnost Coca Cola v 30.letech 20.století. V USA i Kanadě se stal ovšem Santa natolik oblíbený, že na něm stojí veškerý tamní vánoční byznys. Postupně tato postava ovládla celý svět a tam, kde ho neslaví, ho minimálně dobře znají.

 

A CO DĚTI? JAK JIM TO VYSVĚTLIT?

 

Jako rodičové musíme občas pro zachování tradice nebo kouzla Vánoc prostě trochu mlžit. Když se děti ptají, jak může dárky nosit malé miminko, máme jednu velkou výhodu! Na rozdíl od Santy našeho Ježíška nikdo nikdy při činu neviděl. Stále tak máme možnost tajuplně povzdechnout a říct “Těžko říct, Honzíku, těžko říct. Nikdo ho nikdy neviděl, no není to úžasné, jak to zvládne?” Někdy je lepší nechat děti, aby si vymyslely své vlastní odpovědi. Možná mu někdo pomáhá? Možná to není malé miminko, možná je to těmi kouzly….Kdo ví?

 

Na otázky, proč mají v USA Santu a v Rusku Dědu Mráze (nedejbože na Islandu 13 vánočních mužíků), ale odpověď existuje. Spočívá právě v té obrovské kulturní rozmanitosti, kde si každý národ předává pověsti a tradice, které jsou mu blízké. 

 

A kromě toho, jak by Ježíšek stihl během jednoho večera obdarovat celý svět? Nejspíš proto je na světě těchto mystických postav víc, aby žádné dítě o vánočním dnu nebylo smutné.

 PS: Pokud byste chtěli tomu nebohému Ježíškovi trochu pomoct a připravit pár dárků za něj, porozhlédněte se u nás na stránkách MyMa. Abychom vám ušetřili práci a hodiny strávené brouzdáním na internetu, vytvořili jsme rovnou kategorie,ve kterých najdete tipy na dárky pro holky, kluky, miminka i pro ty velké

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz